TOP 3 mīti par labajām baktērijām
Vēdera sāpes un pūšanās ir neizbēgama parādība – to ietekmē ne tikai izmaiņas uzturā, bet pat tik vienkāršas lietas kā stress vai antibiotiku lietošana. Lai gan tautas medicīnā ir daudz triku šādu situāciju atvieglošanai, ne vienmēr «vienkāršākā» atbilde ir tā pareizā. Zemāk lasi, kādi ir galvenie mīti par labajām baktērijām jeb probiotikām, ko esam dzirdējuši, bet kas nebūt neatbilst patiesībai.
Mīts #1: «Visas probiotikas ir vienādas.» Kā izrādās – tā nav
Liela daļa baktēriju – kā skābpiena produktos, tā lielā daļā aptiekās nopērkamajās probiotikās – ir baktērijas, kas neatstāj nekādu iespaidu uz veselību. Tās nav ne labas, ne sliktas – tās lietojot palielinās baktēriju daudzveidība zarnās, bet pašas par sevi tās nepalīdz. Efektīvi ir tikai tie probiotiskie līdzekļi, kuru sastāvā ir pierādīti un dzīvi baktēriju celmi pareizajā daudzumā – piemēram, pasaulē pierādītākie probiotiku celmi LGG® un BB-12® (aptiekās šīs baktērijas atrodamas probiotikās LIVEO). Tās ir baktērijas ar zinātniski pierādītu efektivitāti vēdera pūšanās un caurejas simptomu mazināšanā. Attiecīgi, ja pie vēdera problēmām jāņem talkā probiotikas, vērts lietot ir tikai tās, kuras sevi ir pierādījušas kā efektīvas.
Mīts #2: «Pietiks ar kefīru un skābiem kāpostiem.» Maldīgs uzskats
Tas gan ir atkarīgs no tā, vai ir sūdzības par vēdera problēmām vai nē. Ja ir izjaukta zarnu mikroflora (tā var būt pie jaunu pārtikas produktu iekļaušanas uzturā, imunitātes novājināšanās, pēc antibiotiku lietošanas u.c.), tai pašai no sevis atgūties būs ilgs darbs. Piemēram, ja pēc antibiotiku lietošanas netiek lietotas probiotikas, pat divus gadus pēc antibiotiku lietošanas zarnu mikroflora var nebūt pilnībā atjaunojusies! Ikdienā skābpiena un skābētu produktu lietošana noteikti nav nevēlama (lai gan daudziem vēders pūšas tieši pēc šo produktu lietošanas), taču pie akūtām vēdera problēmām ar uzturu vien nepietiks. Pierādītu un kvalitatīvu probiotiku LIVEO sastāvā labo baktēriju daudzums ir ievērojami lielāks nekā uztura produktos. Pat ja kefīrā ir labās baktērijas, to daudzums nav pietiekošs, lai efektīvi risinātu problēmu.
Mīts #3: «Jo vairāk baktēriju, jo labāk.» Noteikti nē
Pasaules Gastroenterologu organizācija (PGO) ir apstiprinājusi, ka piemērots labo baktēriju skaits probiotiskajos līdzekļos ir no 100 miljoniem līdz 450 miljardiem – tas norāda uz to, ka dažādām probiotikām nepieciešams dažāds baktēriju skaits, lai tās iedarbotos. Attiecīgi nekādi nevaram apgalvot, ka baktēriju skaits ir noteicošais to iedarbībā, jo tās ir tik atšķirīgas. Probiotiku lietošanas atslēga, lai tās būtu efektīvas, ir nevis pārspīlēts baktēriju daudzums, bet gan lietošanas regularitāte un tas, ka probiotikās ir pierādīti baktēriju celmi un dzīvas baktērijas. Aptiekās ir probiotikas, kurās vienā kapsulā ir teju 30, citur pasaulē pat 50 miljardi baktēriju, taču tas nenorāda uz paaugstinātu efektivitāti – iespējams, ka šīs konkrētās baktērijas mazākos daudzumos vienkārši nav efektīvas.
Avoti:
https://www.chr-hansen.com/en/human-health-and-probiotics/our-probiotic-strains/lgg,
https://www.chr-hansen.com/en/human-health-and-probiotics/our-probiotic-strains/bb-12
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Probiotics-HealthProfessional/