Lietojot antibiotikas sašķobās vēders – ko nu?
Antibiotikas ir viens no mūsdienu medicīnas stūrakmeņiem. Tās ārsti visbiežāk rekomendē lietot tieši pie baktēriju izraisītām infekcijām, un gandrīz katram no mums tās kādreiz nācies izmantot. Vai zināji, ka, lietojot antibiotikas speciālisti rekomendē papildus uzņemt arī labās baktērijas jeb probiotikas?
Mūsu zarnu traktā mājo milzīgs skaits baktēriju, kas, atrodoties savstarpējā līdzsvarā, nodrošina veselīgus gremošanas procesus, dažādu vitamīnu sintēzi un kopējo vēdera labsajūtu. Savukārt antibiotiku galvenais uzdevums ir iznīcināt nevēlamas baktērijas, kas mūsu ķermenī izraisījušas infekciju. Diemžēl tās savā ceļā nešķiro labās un sliktās baktērijas un iznīcina abas.
Pētījumi pierādījuši, ka katrs ceturtais antibiotiku lietotājs saskaras ar caureju, jo šie medikamenti, lai gan ļoti nepieciešami pie dažādām slimībām, izjauc arī dabisko zarnu mikrobiomu. Diemžēl gremošanas trakta līdzsvars var neatjaunoties pat gadu vai divus pēc antibiotiku lietošanas! Šis ir iemesls tam, kāpēc pēdējā laikā par tik aktuālu tēmu kļuvusi probiotiku profilaktiska lietošana antibiotiku kursa laikā un vēl 14 dienas pēc tā.
Probiotikas ir labās baktērijas, kas, uzņemtas noteiktā daudzumā, palīdz zarnu mikrobiomam neiziet no ierindas arī tad, ja nepieciešamas antibiotikas. Probiotikas veicina zarnu mikrobioma veselīgu līdzsvaru un palīdz tam maksimāli ātri atjaunoties. Lai gādātu par probiotiku efektivitāti, nepieciešams izvēlēties zinātniski pierādītas labās baktērijas tām atbilstošā daudzumā. Aptiekās ir sastopami dažādi probiotiku preparāti, un ir nepieciešams pārliecināties, vai izvēlētās probiotikas ir atbilstošas nepieciešamajam antibiotiku kursam.
Avoti:
Doron et al, Probiotics for Prevention of Antibiotic-associated Diarrhea, Journal of Clinical Gastroenterology: Volume 42
Cai J et al, Comparative efficacy and tolerability of probiotics for antibiotic-associated diarrhea: Systematic review with network meta-analysis. United Eur Gastroenterol J. 2018