Kā pasargāt bērnu no rudens vīrusiem

Kas ir imunitāte?

20. gadsimta sākumā vācu zinātnieks Pauls Ērlihs noskaidroja, ka imunitāte ir organisma spēja pretoties dažādiem slimību ierosinātājiem un to rada asinīs esošās pretvielas jeb antivielas. Ir iedzimtā imunitāte, ko nodrošina organisma iedzimtās īpatnības, un iegūtā imunitāte, kas rodas mūža gaitā, un pēcnācējam tā neiedzimst.

Mazulis nepiedzimst ar gatavu, stipru imunitāti, tā attīstās un nobriest kopā ar bērnu ik dienas saskaroties ar dažādiem apkārtējā vidē esošiem vīrusiem un baktērijām, veidojot savu “atmiņu” un aizsardzības spējas.
Speciālisti uzskata, ka mazulis vecumā no 6 mēnešiem līdz 2 gadu vecumam var slimot līdz pat 8 -12 reizēm gadā. Tikai ap sešu gadu vecumu bērna imūnsistēma sāk strādāt līdzīgi kā pieaugušajiem.

Kas ir imunitātes stiprināšana?

Tie ir papildus pasākumi, kas palīdz nostiprināties imūnās sistēmas šūnām.
Pirmajos 6 dzīves mēnešos tas ir mātes piens – vienīgā, vispiemērotākā un nepieciešamākā uzturviela, kas nostiprina imūnsistēmu un spēj pasargāt bērnu no infekcijām un alerģijām.

Pēc sešu mēnešu vecuma, jārūpējas, lai bērnam būtu:

  • veselīgs miega un atpūtas režīms,
  • kvalitatīvs, bērna vecumam atbilstošs uzturs,
  • svaigs gaiss un fiziskās aktivitātes.

Kāda loma tajā ir D vitamīnam?

Kā viens no būtiskiem papildus faktoriem minams D vitamīns, kurš uzņemts pietiekamā daudzumā palīdz normālas imūnsistēmas funkcinēšanai. Japānā veiktais pētījums 6 līdz 16 gadus veciem bērniem, apstiprināja, ka tiem bērniem, kuri atbilstošās devās uzņēma D vitamīnu, līdz pat 42% samazinājās saslimšana sezonālo A tipa gripu [1].

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jeb EFSA (EFSA) ir noteikusi drošos D vitamīna daudzumus ikdienas lietošanai:

bērniem no 1 līdz 10 gadiem līdz 2000SV (jeb 50µg) D vitamīna dienā;

bērniem vecākiem par 10 gadiem līdz 4000SV (jeb 100µg) D vitamīna dienā.

Savukārt, ja ar analīzēm ir noteikts D vitamīna deficīts, tad ārsts var nozīmēt arī lielāku devu kursa veidā.

 

 

Avoti:

[1] Urashima M et al, Randomized trial of vitamin D supplementation to prevent seasonal influenza A in schoolchildren Am J Clin Nutr., 2010 May;91(5):1255-60