D vitamīna uzņemšana – riski ādai
Sākoties siltajam laikam, gandrīz katrs vēlas kaut mazliet pagozēties saulē. Teju ikkatram zināms, ka vasarā šis ir labs veids, kā papildu atpūtai uzņemt D vitamīnu. Bet vai D vitamīna uzņemšana ar sauli ir vienlaikus efektīvs un mums nekaitīgs process?
Saule izstaro UV (ultravioleto) radiāciju, kas palīdz mūsu ādā sintezēties D vitamīnam. Bet jāatceras, ka tas ir arī galvenais riska faktors vairākiem ādās vēža tipiem. Veselības speciālisti neiesaka uzturēties tiešos saules staros dienas karstākajā laikā, neskatoties uz to, ka šis ir labākais laiks D vitamīna uzņemšanai no saules. Saules apdegumi un regulāra ultravioletās gaismas iedarbība būtiski palielina ādas vēža risku un paātrina ādas novecošanos. Tādēļ nepieciešams sabalansēt atrašanos saulē ar papildu D vitamīna uzņemšanu.
Ko iesākt? Atbilde ir vienkārša – saules peldes laikā jāizmanto saules aizsargkrēms un pārējā dienas laikā nepieciešams atbilstošs apģērbs. Tomēr tas nozīmē, ka nepieciešams padomāt par D vitamīna uzņemšanu. Aizsargājoties no saules, neuzņemam tik ļoti aktuālo un mūsu platuma grādos nepieciešamo D vitamīnu. Lietojot saules aizsargkrēmu, D vitamīnu nav iespējams uzņemt no saules stariem. Lietojot saules aizsargkrēmu pat ar tik nelielu faktoru kā SPF 8, D vitamīna veidošanās ādā samazinās par 97,5%.
Jāatceras, ka Latvijas platuma grādos vasarā ar sauli vien ir gandrīz neiespējami iegūt nepieciešamo D vitamīna līmeni asinīs. Esam par tālu uz Ziemeļiem, un pie mums saules stari vasarā krīt D vitamīna sintēzei nepieciešamajā leņķī vien pāris stundas dienā. Latvijā veiktā pētījumā noskaidrots, ka vasarā iedzīvotāju vidējais D vitamīna līmenis asinīs ir nepietiekams – sievietēm 23,3 ng/ml, vīriešiem 16,2 ng/ml (par optimālu rezultātu uzskatāmi 45-55 ng/ml).
Speciālisti Latvijas iedzīvotājiem iesaka D vitamīnu lietot papildus neatkarīgi no gada laika, jo tikai tā nodrošināsim atbilstošu D vitamīna līmeni un pasargāsim sevi no nevajadzīgiem veselības riskiem. D vitamīns papildus pieejams dažādās viegli uzņemamās formās – kā pilieni, kapsulas vai želejvitamīni.
Avoti:
Dr. M. Mukāne, Dr. I. Rasa “Kāds ir D vitamīna līmenis Latvijas iedzīvotājiem?” 2015.g.
https://dvitamins.lv/par-d-vitaminu/kur-iegut-d-vitaminu
https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/uv-radiation.html
https://www.rsu.lv/aktualitates/latvijas-iedzivotajiem-d-vitamins-jauznem-papildus