Uzmanies, sauli var arī pārdozēt!
Sākoties siltajam laikam, gandrīz katrs vēlas mazliet pagozēties saulītē, ķerot iedegumu. Bet vai esi aizdomājies, ka sauli var arī “pārdozēt”?
Saule izstaro UV (ultravioleto) radiāciju, kas ne tikai palīdz mūsu ādā sintezēties D vitamīnam, bet diemžēl arī ir kā galvenais riska faktors vairākiem ādās vēža veidiem, piemēram, melanomai. Amerikas Vēža biedrība uzsver arī UV starojuma nepārprotamo ietekmi uz ādas novecošanos, krunciņu veidošanos un redzes pasliktināšanos.
Ko iesākt? Saulainās dienas taču gribās izbaudīt! Atbilde ir vienkārša – saules aizsargkrēms, atbilstošs apģērbs un aksesuāri .
- Noteikti atceries no rīta uzklāt saules aizsargkrēmu, lai tas Tevi pasargātu visas dienas garumā. Ja esi zeltaina iedeguma fans, ērta alternatīva ir mākslīgais iedegums, kas, nepalielinot ādas vēža un apdegumu risku, nodrošina vēlamo izskatu.
- Atbilstošs apģērbs būs Tavs labākais draugs. Lai gan šķiet, ka siltā laikā šorti un krekls bez rokām palīdzēs nepārkarst, patiesībā plānas bikses un krekls ar garām piedurknēm ne tikai nebūs par biezu, bet arī pasargās no apdegšanas.
- Cepure būs lielisks palīgs pret saulesdūrienu – lai gan no pārkaršanas izvairīties pilnībā nevaram, cepure (ieteicams gaišas krāsas) palīdzēs galvai nepārkarst tiešos saules staros.
Protams, aizsargājoties no saules, neuzņemam tik ļoti aktuālo D vitamīnu. Bet vai zināji, ka Latvijas platuma grādos visa gada garumā ar sauli tāpat nav iespējams iegūt nepieciešamo D vitamīna līmeni asinīs? Tuklāt – vasarā nevaram uzņemt rezerves gada tumšajai sezonai. Esam par tālu uz Ziemeļiem, un pie mums saules stari pat vasarā krīt D vitamīna sintēzei nepieciešamajā leņķī vien pāris stundas dienā.
Speciālisti Latvijas iedzīvotājiem iesaka D vitamīnu lietot papildus neatkarīgi no gada laika, jo tikai tā nodrošināsim atbilstošu D vitamīna līmeni un pasargāsim sevi no nevajadzīgiem veselības riskiem.
Izmantotā literatūra:
https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/uv-radiation.html
Dr. M. Mukāne, Dr. I. Rasa “Kāds ir D vitamīna līmenis Latvijas iedzīvotājiem?” 2015.g.
https://www.rsu.lv/aktualitates/latvijas-iedzivotajiem-d-vitamins-jauznem-papildu