Kā zināt, vai Tev ir digitālais nogurums?
Mūsdienu dzīvesveids ir cieši saistīts ar ekrāniem – telefoni, planšetes un datori ir kļuvuši par neatņemamu mūsu ikdienas daļu. Taču pārmērīgs ekrāna laiks var radīt digitālo nogurumu – 2025. gadā veiktā pētījumā1 noskaidrots, ka digitālais nogurums izraisa smadzeņu pārslodzi, izsīkumu un paaugstinātu stresa līmeni. Tas savukārt būtiski ietekmē gan produktivitāti, gan fizisko un emocionālo labsajūtu.
Lasi un uzzini 5 pazīmes, kas var liecināt, ka arī Tu saskaries ar digitālo nogurumu.
Grūtības koncentrēties
Ilgstošs darbs pie datora vai laiks, kas pavadīts telefonā, nozīmīgi ietekmē spēju koncentrēties, jo smadzenes tiek pārslogotas ar pārāk lielu informācijas plūsmu. Ja uzdevumu pabeigšana prasa vairāk laika kā parasti, un nereti ikdienu pavada klīstošas domas – tās ir digitālā noguruma pazīmes.
Acu nogurums
Ilgstoša skatīšanās ekrānā samazina mirkšķināšanas biežumu, kas var izraisīt acu nogurumu. Ilgstošs acu nogurums izpaužas kā redzes miglošanās, acu sausums un graušana. Tas ir viens no biežākajiem digitālā noguruma fiziskajiem simptomiem.
Ātra aizkaitināmība
Digitālais nogurums ietekmē arī emocionālo stabilitāti. Arī slikts noskaņojums un aizkaitināmība var būt digitālā noguruma pazīmes – ja pat maznozīmīgas lietas izraisa dusmas vai neapmierinātību, tas var būt signāls, ka nervu sistēma ir pārslogota no lielā informācijas daudzuma.
Galvassāpes dienas beigās
Ilgstoša acu piepūle un koncentrēšanās uz ekrānu var radīt fizisku diskomfortu. Ilgstoši skatoties ekrānā, nereti neapzināti tiek sasprindzināti pleci un kakls, kas vien pāris stundu laikā var radīt spēcīgas galvassāpes.
Motivācijas un prieka trūkums
Pozitīvo emociju trūkums var būt saistīts ar to, ka prāts ir noguris no pastāvīgas digitālās pārslodzes. Ja smadzenēm nepieciešams apstrādāt pārāk lielu informācijas daudzumu, tās vairs nespēj pietiekami efektīvi koncentrēties uz emocijām un iekšējo motivāciju. Šis stāvoklis var radīt sajūtu, ka esi “atslēdzies” pats no sevis – pazūd entuziasms un interese darīt lietas, kas agrāk sagādāja prieku.
Digitālais nogurums – kā sev palīdzēt?
Lai mazinātu digitālā noguruma ietekmi, svarīgi ieviest apzinātus ikdienas paradumus. Piemēram, pārtraukumi no ekrāniem ik pēc 30 minūtēm ļauj uz brīdi atpūtināt acis un atslogot prātu, kā arī fiziskas aktivitātes, pastaigas svaigā gaisā un kvalitatīvs miegs palīdz atjaunot enerģiju. Digitālais detokss, piemēram, ekrānu izslēgšana vakaros vai brīvdienās, dod iespēju prātam atgūt līdzsvaru.
Risinājums nogurušām acīm – VIZEO
Lai mazinātu digitālā noguruma ietekmi uz acīm, lielisks palīgs būs VIZEO kapsulas. Tās ir īpaši izstrādātas, lai atbalstītu acis, kas ikdienā tiek pakļautas intensīvai digitālajai slodzei – datoriem, viedtālruņiem un citiem ekrāniem. VIZEO satur melleņu ekstraktu, luteīnu, zeaksantīnu un citas aktīvās vielas, kas palīdz aizsargāt acis. VIZEO sastāvā esošais cinks veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu, tādējādi mazinot zilās gaismas negatīvo ietekmi uz acīm, kamēr B2 vitamīns palīdz uzturēt normālu redzi, kā arī samazināt acu nogurumu un nespēku.
Meklē VIZEO kapsulas aptiekās visā Latvijā, kā arī ražotāja veikalā https://sagitus.lv/veikals/vitamini-acim/vizeo/. Vairāk par VIZEO uzzini mājaslapā http://vizeo.lv/.
Digitālais nogurums nav tikai “slikta diena” – tas ir signāls, ka prātam un ķermenim nepieciešama pauze un papildus rūpes.
VIZEO ir uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Atsauces
[1] https://www.researchgate.net/publication/389906041_The_impact_of_digital_fatigue_on_employee_productivity_and_well-being_A_scoping_literature_review